Hamilelik Belirtileri

hamilelik belritşlerşlşelrweişlrwer hamilelik belritşlerşlşelrweişlrwer hamilelik belritşlerşlşelrweişlrwer hamilelik belritşlerşlşelrweişlrwer

Son günlerde kendinizi, hem duygusal hem de fizyolojik olarak isimlendiremediğiniz bir şekilde “tuhaf” mı hissediyorsunuz? Daha çabuk sinirlenip en küçük fırsatta uyumak mı istiyorsunuz? Hamile olup olmadığınızı en erken bedeniniz ve duygularınız haber verirler. Eğer hamilelik gibi bir şüpheniz varsa ve henüz test yaptırmadıysanız gelin adım adım hamilelik işaretlerin izini birlikte sürelim.

Son günlerde kendinizi, hem duygusal hem de fizyolojik olarak isimlendiremediğiniz bir şekilde “tuhaf” mı hissediyorsunuz? Daha çabuk sinirlenip en küçük fırsatta uyumak mı istiyorsunuz? Hamile olup olmadığınızı en erken bedeniniz ve duygularınız haber verirler. Eğer hamilelik gibi bir şüpheniz varsa ve henüz test yaptırmadıysanız gelin adım adım hamilelik işaretlerin izini birlikte sürelim.

Keşke her şey eski Türk filmlerindeki gibi kolay olsaydı değil mi? Esas kızın başı döner, bayılır ve hamile olduğu hemen oracıkta anlaşılırdı. Baş dönmesini erken hamilelik belirtileri arasında saysak da tek başına değerlendirildiğinde çok daha başka bir nedenden kaynaklanıyor da olabilir. O yüzden hamileliğin en erken belirtilerini bir arada değerlendirmenin daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. İşimiz burada bitmiyor. Şayet hamileyseniz kaç haftalık olduğunu da son adet tarihinize göre hesaplayarak öğrenebilirsiniz. Merakınızı giderdikten sonra bir doktora danışın. Yapılan testler sonucunda doktorunuz size en net bilgiyi verecektir.

Hamilelik belirtileri, döllenmeden sonra vücudunuzdaki hormonal dengenin değişmesi sonucu ortaya çıkan belirtilerdir. Mide bulantıları, baş dönmeleri, sürekli uyku hali tamamen hormonlardan kaynaklanan, vücudunuzun bu yeni döneme uyum sağlamaya çalışması sonucu ortaya çıkan tepkilerdir. Döllenmeden sonraki dönemin olduğu kadar, döllenmenin de belirtileri bulunur ve birçok kadın bunu fark ederler.

Hamile olup olmadığınızı en erken hamileliğinizin 4. haftasında anlayabilirsiniz. Burada kastettiğimiz 4. hafta, döllenmenin değil, son adetinizin üzerinden geçen 4 haftadır. Döllenmenin gerçekleşmesinin üzerinden ise sadece iki hafta geçmiştir. Kafanız karışmasın, aşağıda detaylı olarak anlatacağımız gibi, tıbben hamilelik haftaları son adet tarihinize göre hesaplanır, yanlış olarak genellikle anne adayları cinsel birleşme tarihini baz alırlar.

Hamileliğin 4. haftasında evde yapılan testlerden alırsanız sonuç pozitif çıkacaktır. Yine de en kesin sonucu kan tahlilleri vermektedir. 4. haftadan itibaren bedeniniz de size hamile olduğunuzu anlatmaya başlar.

Beta-Hcg-Hormonu

Hamilelik belirtilerinin kaynağı Beta HCG hormonudur. Embriyo rahme yerleştikten sonra salgılanmaya başlayan bu hormon normalde 0-10 mIU/ml değerindeyken, döllenmeden sonra 5 – 425 mlu/ml değerine ulaşır. Sizin henüz haberiniz bile yokken vücudunuzda bebeğinizin ihtiyaçları için hummalı bir çalışma başlar. Bu size bir takım belirtiler olarak yansır. Hamileliğin erken dönemlerinde bedeninizde ne gibi değişiklikler olur:

1)Mide bulantısı

Anne adaylarının %50’sinde görülen en belirgin hamilelik belirtisi mide bulantısıdır. Genellikle hamileliğin ilk üç ayı boyunca devam eder. Hatta mide bulantılarına kusma da eşlik eder. Hamileliğin en erken üçüncü haftasında ortaya çıkan mide bulantıları yoğunlukla sabahları hissedilir. Hamileliğin 4. ayında kesilen bu bulantılar nadiren ileriki aylarda da görülebilir. Hamileliğin ileriki aylarında görülen mide bulantıları ve eşlik eden kusmalar rahmin büyümesiyle mideyi sıkıştırması sonucu ortaya çıkar. Midenin hazmı zorlaşır ve sindiremediği yemekleri dışarı atar.

Adet-Gecikmesi

2)Adet gecikmesi

En belirgin hamilelik belirtisi olarak kabul edeceğimiz, tarihiniz gelmesine rağmen adet olmama yine hamileliğin 4. haftasında anlaşılır. En son adet olduğunuz tarihten itibaren 4 haftalık bir süre geçmiş ve hala adet olmadıysanız hamilelik şüphenizde haklı olabilirsiniz. Şayet başka bir rahatsızlığınız yoksa adet olmamanızın tek nedeni yumurtanın döllenmiş olmasıdır.

3)Göğüslerde değişiklik

Adetinizin geciktiğini fark etmenizle birlikte dikkatinizi göğüslerinizdeki değişim çekecektir. Erken hamilelik belirtileri arasında sayabileceğimiz göğüsteki değişimler de 4. hafta itibariyle belirginleşmeye başlar. Bu dönemde göğüslerinizde ağrı, hassasiyet ve şişkinlik hissedersiniz. Ayrıca areola dediğimiz göğüs ucu bölgesindeki rengin koyulaşması gerçekleşir. Tüm bunların nedeni göğüslerinizin bebeğinize süt sağlayabilmek için şimdiden kendisini hazırlamaya başlamasıdır.

4)Göğüs uçlarında sivilcelenme

Aslında bunlar sivilce değil, areolarda bulunan, muhtemelen daha önce hiç dikkatinizi çekmeyen kabarcıkların belirginleşmiş halidir. Bu kabarcıklara tıbben montgomery tüberkülleri denir. Anlayacağımız dilden söylersek meme başlarında bulunan, yağ üretmeye yarayan bezelerdir. Emzirme döneminde göğüslerinizin rahatlamasını sağlarlar.

5)Vücut ısısının yükselmesi

En erken hamilelik belirtileri arasında vücut ısısının yükselmesini söyleyebiliriz. Vücut ısınız döllenmenin gerçekleşmesinden sonra normal değerinize göre 1 derece bir artış gösterir ve hamileliğiniz boyunca da bu derecede kalır.

6)Hafif kanama

Birçok kadının yaşadığı bu belirti embriyonun rahme yerleşmesiyle ortaya çıkar. Bu nedenle halk arasında “yerleşme kanaması” olarak da bilinir. Tıbbi adıyla İmplantasyon dediğimiz hafif ve açık, hatta pembe bir renkte olan bu kanama embriyonun rahme yerleşirken kılcal damara denk gelmesi sonucu ortaya çıkar. Bu vajinal kanama, beklediğiniz adet tarihinden daha erken bir zamanda gerçekleşir. Çoğu kadın bu yüzden, döllenme belirtisi olan bu kanamayı adetine dair işaret olarak kabul eder.

7)Kasık ağrısı

Hamileliğin erken belirtileri arasındaki kasık ağrısı, embriyo rahme yerleşirken görülür. Hamileliğin ileriki dönemlerinde rahmin büyümesi sonucu ve vücudun kendisini doğuma hazırlamaya başlamasıyla bel ağrısı görülür.

8)Halsizlik

Sabahları kalkamama, günlük rutini sürdürecek enerjiyi bulamama ve en küçük fırsatta yatma şeklinde tarif edebileceğimiz yoğun bir halsizlik hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alır. “Parmağınızı dahi kıpırdatmaya gücünüz yok” çünkü siz henüz bilmeseniz de vücudunuz çoktan bebeğinizin ve sizin sağlığınız için çalışmaya başladı. Şu anda bebeğinizin hayata tutunma kanalı olan plasenta yapılıyor, bu yüzden çok yorgunsunuz. Halsizliğiniz ilk üç aydan sonra sona erecek.

9)Sık idrara çıkma

Hemen hemen her yarım saatte bir tuvalete gidiyorsanız bunu da erken hamilelik belirtileri arasında sayabiliriz. Bunun nedeni de yine hamilelik hormonları! Hormonlar kan miktarında olduğu gibi idrar miktarında da artışa neden olurlar. Bu belirti, başka başka faktörlere bağlı olarak hamileliğiniz boyunca devam edecek. Ayrıca hamilelikte atık maddeleri daha hızlı ve iyi temizleyebilmek için böbrek çalışma kapasitesi artar.

10)Vücutta şişkinlik

Adet öncesi yaşadığınız şişkinliğin aynısı olarak tanımlayabiliriz. Zaten bu nedenle birçok kadın vücuttaki şişkinliği, ödemi adet öncesi sendromlarla karıştırır. Oysa dokuların gevşeyebilmesi için fazla suya ihtiyacı vardır ve vücudunuz şu anda fazla suyu tutarak dokuların gevşemesini sağlamaya çalışıyor. Ödemle ilgili olarak tuzu azaltmanızı öneririz. Tuz suyun daha çok tutulmasını ve dolayısıyla sizin de daha çok şişmenize neden olur.

11)Kokulara karşı hassasiyet

İşte bu biraz sevimsiz bir konu. Yine hormonlara bağlı olarak koku alma duyunuz keskinleşir. Yani normalde almadığınız kokuları yoğun bir şekilde alıyorsanız, üstelik daha önce sevdiğiniz kokular şu anda size dünyanın en berbat kokuları gibi geliyorsa bu hamilelik belirtisidir. Normalden daha yoğun bir şekilde koku almayı ve sevdiğiniz kokuların değişmesi erken hamilelik belirtileri arasında yer alır.

12)Kalp atışının hızlanması

Bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için, sağlıklı bir hamilelik geçirmek için normalden çok daha fazla kan üretiyorsunuz. Kalp atışınızın hızlanması tamamen vücudunuzun hamileliğe uyum sağlamaya çalışmasıyla ilgilidir.

13)Kabızlık

Yine hamilelik nedeniyle değişen hormonlara bağlı olarak hazımsızlık sonucu oldukça sık görülen bir belirtidir.

14)Cinsel istek / isteksizlik

Hamilelik hormonlarına bağlı olarak cinsel isteğinizde artış gözlemlenir. Ancak yine kokuya olan hassasiyetin de artmasıyla bazı kadınlarda bunun tam tersi yani cinsel isteksizlik oluştuğu da gözlemlenmektedir.

15)Hayır ağlamıyorum içime bebek kaçtı!

Sizin henüz haberiniz olmasa da eğer hamileyseniz hormon dengeniz tamamen değişti, vücudunuz hızla değişiyor ve siz tüm bu olan bitene bir anlam veremiyorsunuz. Bu denli hormonal değişimin duygularınızı etkilememesi düşünülemez. En küçük bir konuya öfkeleniyorsanız, hemen gözleriniz doluyor ve dünyadaki tüm canlılarla empati kuruyorsanız, ruh haliniz hızla değişkenlik gösteriyorsa hamile olabilirsiniz.

Hamileliğin ilk belirtileri olarak saydığımız ve genellikle hamileliğin 4. haftasından itibaren görülen bu belirtilere sahipseniz tebrik ediyoruz, hamilesiniz. Peki kaç haftalık hamilesiniz? Gelin bir de hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu hesaplayalım.

Sonuç

Hamilelik belirtileri her anne adayında farklılık gösterebilir. Yukarıda belirttiğimiz belirtilerin hepsinin görüldüğü durumlar olduğu gibi bir ksımının görüldüğü durumlar da olabilir. Mide bulantısı, adet gecikmesi, yorgunluk herkeste ortak görülenler olarak belirtilebilir.

Hamileliğimiz kesinleştiyse artık karnımızdaki bebeğin durumu hakkında da bilgi sahibi olamnın vakti gelmiştir, isterseniz şimdi gebelik haftaları sayfamızdan bu bilgilere göz atalım.


Mobil Uygulamamız Çıktı, Hemen İndirin, İsim Listenizi Oluşturun  
 
Google PlayApple Store
close-image